dinamičko
ponašanje vozila

Sit amet consectetur adipisicing elit. Aliquid iste iusto reiciendis praesentium dolorem doloribus nisi architecto voluptatibus explicabo, possimus ullam quae illum maiores aperiam consequuntur.

Statičko ispitivanje čvrstoće kolskog sanduka

      Ispitivanje se vrši neposredno na kolskom sanduku u odgovarajućem alatu za ispitivanje.
Pri statičkom ispitivanju kolskog sanduka mere se sledeće veličine: lokalne dilatacije iz kojih se kao izvedena veličina dobijaju naponi na karakterističnim mestima na ispitivanom vagonu, sile koje se unose u posebne delove sanduka teretnih vagona, pritisci u cilindrima za unos sila u konstrukciju, odnosno sile kose se ostvaruju pri horizontalnim i kombinovanim opterećenjima, ugibi konstrukcije pod opterećenjem u dovoljnom broju tačaka da bi se utvrdio maksimalni ugib pod raznim slučajevima opterećenja.
     Za ovo ispitivanje neophodna je sledeća oprema:
merne trake, temperaturski samokompenzovane. Po potrebi se na nekim mernim mestima koriste i merne rozete istih karakteristika. Ukoliko merna oprema (veza u polumost) ili uslovi ispitivanja zahtevaju (neuobičajeni temperaturski opseg), koriste se kompenzacionie trake, davači sile od 1500 kN ili više u slučaju kad je potrebno ispitivanje izvršiti i pod silama koje se unose u posebne delove kolskog sanduka, npr. prema EN12663-2, tačka 7, koriste se davači sile odgovarajućeg manjeg opsega. Merno akvizicioni sistem, davači pomeranja, računarska oprema sa softverom za akviziciju i predstavljanje rezultata merenja. Pre samog ispitivanja sastavlja se program ispitivanja prilagođen konkretnom tipu vozila na bazi relevantnog standarda i proračuna čvrstoće. U programu ispitivanja se definišu slučajevi opterećenja, plan rasporeda mernih mesta, relevantni zahtevi za način unošenja i merenja opterećenja, način oslanjanja konstrukcije, način merenja, način uzimanja u obzir napona od sopstvene mase kolskog sanduka, način obrade rezultata kod kombinovanih opterećenja i kriterijumi za ocenu rezultata ispitivanja. Program ispitivanja sa rasporedom mernih mesta može da obezbedi naručilac.
     Na zahtev naručioca program ispitivanja i plan mernih mesta može sastaviti i Laboratorija. Nakon čega se vrši montaža i povezivanje mernih traka, montaža davača pomeranja i povezivanje merne opreme. Ispitivanja se sprovode za sve slučajeve opterećenja prema programu ispitivanja. Redosled slučajeva opterećenja se po potrebi može promeniti, ako to u konkretnim uslovima doprinosi efikasnijem sprovođenju ispitivanja.
     Nakon završenih ispitivanja vrši se analiza podataka i sastavlja izveštaj o ispitivanju koji sadrži rezultate ispitivanja.