ispitivanje sigurnosti od iskliznuća

Sit amet consectetur adipisicing elit. Aliquid iste iusto reiciendis praesentium dolorem doloribus nisi architecto voluptatibus explicabo, possimus ullam quae illum maiores aperiam consequuntur.

Ispitivanje sigunosti od iskliznuća

    Za potrebe ispitivanja neophodno je da korisnik usluge ispitivanja stavi na raspolaganje vozilo za ispitivanje u stanju „spreman za saobraćaj“. Ukoliko se radi o vozilu sa bilinearnom (“prelomljenom”) karakteristikom, ispitivanje se vrši i u delimično opterećenom stanju. Opterećenje treba da bude takvo da pri maksimalnom izvitoperenju, na najugroženijem točku sistem oslanjanja ostane neposredno iznad prelomne tačke.
5.1.1 Sile u dodiru točak-šina i ugao naletanja
Za ispitivanje se koristi deo ravnog koloseka, koji sadrži pravac koji se bez prelazne krivine nastavlja krivinom poluprečnika r=150 m, bez nadvišenja. Krivina mora biti duža od vozila koje se ispituje.
Na šinama se u šest preseka, prema šemi na slici 1, postavlja sistem mernih traka, pomoću koga se mere bočne – Y i vertikalne – Q sile u dodiru točak-šina, slika 2.
Sistem je povezan sa opremom za prikupljanje i obradu podataka koja po algoritmu „slepog razdvajanja signala“ ugrađenom u softver, kombinovanjem mernih signala sa 12 mernih traka na svakoj šini jednog preseka razdvaja signale i sila. Ukupno za šest preseka sistem čine 144 merne trake.
Takođe se meri i ugao naletanja vodećeg osovinskog sklopa pomoću laserskog sistema, slika 3. Koristi se metoda jednog lasera pri prolasku ravne leđne površine točka pored mernog mesta.
(Kompletan sistem je razvijen i objašnjen i verifikovan u doktorskoj disertaciji: Dragan Milković, „Uticaj parametara geometrije dodira točak-šina na dinamičko ponašanje šinskih vozila“, Mašinski fakultet Beograd, 2012.)